22 grudnia 2020
Estoński CIT
Niestety estoński CIT jest podobny do estońskiego CITu tylko z nazwy. Całą idę estońskiego CITu można ująć w jednym zdaniu: "Spółka nie płaci podatku tak długo jak nie wypłaca swoim wspólnikom dywidendy".
W polsce natomiast wprowadzono szereg ograniczeń i wymagań. Spółka chcąca skorzystać z estońskiego CITu nie może mieć wspólnika innej osoby prawnej. Ma też ograniczenie co do obrotów - 100 mln brutto. Dodatkowo Spółka na estońskim CIT musi zatrudniać co najmniej 3 osoby aby spełnić wymogi.
Konieczne jest ciągłe zwiększanie nakładów inwestycyjnych w środki trwałe. Rok do roku wzrost ten musi być zwiększony o 30%. Jeśli spółka nie spełni tego wymagania np w 3 roku to będzie musiała zapłacić zaległy podatek wstecz i to w wyższej stawce.Podstawowa stawka małych spółek 9% będzie zwiększona do 15%, a dużych spółek z 19% do 25%.
Jeśli ktoś wejdzie w CIT estoński musi coraz więcej inwestować albo zapłąci zaległy podatek. Nie może również rozwijać się za szybko bo jeśli przekroczy 100 mln brutto obrotu również zapłaci zaległy podatek.
W związku z tym propozycja rządu wygląda jak istna pułapka na przedsiębiorców.
Estoński CIT w polskim wydaniu jest nie tyle mało korzystny co nawet niebezpieczny dla przedsiębiorców bo wymaga przewidywalnego zwiększania inwestycji niezależnie od koniunktury na rynku.
Kluczowe zmiany w PKD na 2025 rok
Przekształcenie firmy czy rejestracja nowej spółki?
Biuro Rachunkowe Cennik 2024
Zmiany w Nowym Ładzie dla Zarządzających Spółkami
Nowy Polski Ład zatwierdzony
Spółka z o.o. ostatnią ochroną przed składkami ZUS.
W celu rozpoczęcia działalności w formie Sp. z o.o. skontaktuj się z nami. Każdego miesiąca tracisz tysiące złotych przez nieoptymalny sposób działania. Zadzwoń. Udzielimy Tobie wszystkich informacji.