biuro rachunkowe online

Estoński Cit porażką legislacyjną

Opublikowane 22 Grudzień 2020

Estoński CIT

Niestety estoński CIT jest podobny do estońskiego CITu tylko z nazwy. Całą idę estońskiego CITu można ująć w jednym zdaniu: "Spółka nie płaci podatku tak długo jak nie wypłaca swoim wspólnikom dywidendy".

W polsce natomiast wprowadzono szereg ograniczeń i wymagań. Spółka chcąca skorzystać z estońskiego CITu nie może mieć wspólnika innej osoby prawnej. Ma też ograniczenie co do obrotów - 100 mln brutto. Dodatkowo Spółka na estońskim CIT musi zatrudniać co najmniej 3 osoby aby spełnić wymogi.

Konieczne jest ciągłe zwiększanie nakładów inwestycyjnych w środki trwałe. Rok do roku wzrost ten musi być zwiększony o 30%. Jeśli spółka nie spełni tego wymagania np w 3 roku to będzie musiała zapłacić zaległy podatek wstecz i to w wyższej stawce.Podstawowa stawka małych spółek 9% będzie zwiększona do 15%, a dużych spółek z 19% do 25%.

Jeśli ktoś wejdzie w CIT estoński musi coraz więcej inwestować albo zapłąci zaległy podatek. Nie może również rozwijać się za szybko bo jeśli przekroczy 100 mln brutto obrotu również zapłaci zaległy podatek.

W związku z tym propozycja rządu wygląda jak istna pułapka na przedsiębiorców.

Estoński CIT w polskim wydaniu jest nie tyle mało korzystny co nawet niebezpieczny dla przedsiębiorców bo wymaga przewidywalnego zwiększania inwestycji niezależnie od koniunktury na rynku.

Poprzednie wpisy

Podstawowe informacje o spółce z o.o.
Składka ZUS znów do góry
Jak prowadzić biznes i korzystać z ulgi dla młodych?
Nowa forma prawna: Prosta spółka akcyjna
Czy powinienem być VATowcem?

Skontaktuj się z biurem rachunkowym TaxShield!

W celu rozpoczęcia działalności w formie Sp. z o.o. skontaktuj się z nami. Każdego miesiąca tracisz tysiące złotych przez nieoptymalny sposób działania. Zadzwoń. Udzielimy Tobie wszystkich informacji.

Dzwonie: +48-531-331-479