Każda osoba fizyczna, która zamierza założyć działalność gospodarczą w Polsce, zobligowana jest do wypełnienia i złożenia druku CEIDG-1. Na jego mocy zostaje dokonany wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej. W części 18 niniejszego druku należy złożyć informację o sposobie opłacania podatku dochodowego. Każdy przedsiębiorca podczas zakładania działalności może dokonać własny wybór formy opodatkowania. Warto wiedzieć, czym każda z nich się charakteryzuje oraz która forma opodatkowania będzie najbardziej rentowna dla danego profilu działalności i uzyskiwanych przychodów tudzież dochodów.
Zgodnie z obowiązującym prawem, na przedsiębiorcy ciąży obowiązek wyboru formy opodatkowania. Przy podejmowaniu decyzji musi posiadać świadomość o tym czym będzie zajmowała się firma oraz jakie będą jej prawdopodobne przychody i koszty. Przyszły właściciel działalności do wyboru posiada cztery formy opodatkowania działalności gospodarczej:
Polscy przedsiębiorcy najczęściej stosują skalę podatkową przy dokonywaniu rozliczeń z urzędem skarbowym. Zamiennie bywa określana jako zasady ogólne. Przedmiotem opodatkowania jest dochód, czyli przychody pomniejszone o wygenerowane koszty. Wysokość podatku jest zależna od wysokości dotychczas osiągniętych dochodów. Wybór formy opodatkowania wiąże się z możliwością skorzystania z ulg podatkowych.
Skala podatkowa wymusza na przedsiębiorcy obowiązek prowadzenia książki przychodów i rozchodów. Dokonuje w niej zapisów odnoszących się do uzyskiwanych przychodów i powstałych rozchodów. Dodatkowo na koniec każdego roku podatkowego, przypadającego na dzień 31 grudnia, musi wykonać spis z natury, w którym przedstawia się nabyte towary i materiały.
Wybór formy opodatkowania jako skala podatkowa jest przeznaczona przede wszystkim dla osób, które:
Pierwsza możliwość wyboru formy opodatkowania jako skali podatkowej przypada na czas rejestracji działalności gospodarczej, co dokonywane jest na druku CEIDG-1.
Przedsiębiorcy, którzy chcą zmienić dotychczasową formę opodatkowania na skalę podatkową również mogą tego dokonać. W tym przypadku decydujący jest moment dokonania zmiany. Zmianę formy opodatkowania z podatku liniowego i ryczałtu należy dokonać do 20 dnia następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca osiągnął przychód w nowym roku podatkowym. Z kolei u osób, które podatek opłacany w formie karty należy tego dokonać do 20 stycznia. Służy do tego wniosek o zmianę wpisu w CEIDG lub pisemne oświadczenie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
Pozostawienie dotychczasowej formy opodatkowania w postaci skali podatkowej nie wymaga dokonywania powyższych czynności. Wówczas traktowane jest to jako kontynuacja dotychczasowej formy opodatkowania.
Ustawa przewiduje możliwość dokonywania wpłat na poczet zaliczek na podatek dochodowy na dwa sposoby: miesięczny lub kwartalny. Kwartalne opłacanie zaliczek przeznaczone jest wyłącznie dla małych podatników (sprzedaż w ciągu roku obrotowego nie przekroczyła 2 mln euro) i osób, które rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej.
Obliczoną wartość zaliczki należy wpłacić na indywidualny mikrorachunek podatkowy. Termin wpłaty przypada do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano dochód. Kiedy 20 dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy (sobota, niedziela, święto), termin przesuwa się na kolejny dzień roboczy. Dokonywanie wpłat na zaliczki podatkowej nie wymaga składania jakichkolwiek deklaracji. Dopiero w zeznaniu rocznym składanym do właściwego fiskusa, weryfikowana jest należna wartość podatku w danym miesiącu z wpłaconą kwotą.
Wybór formy opodatkowania w postaci skali podatkowej wiąże się z koniecznością złożenia do urzędu skarbowego zeznania rocznego na druki PIT-36. Termin złożenia zeznania przypada na 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego.
Obliczenie ostatecznej wysokości podatku dochodowego odbywa się w kilku etapach. Rola osoby prowadzącej działalność zazwyczaj ogranicza się do przekazania dokumentów księgowemu, jednak świadomość poszczególnych kroków umożliwia dokonywanie świadomych działań zmniejszających wysokość podatku odprowadzonego do organu podatkowego.
Wysokość należnego podatku oblicza się w następujący sposób:
Zalety skali podatkowej:
Wady skali podatkowej:
W przeciwieństwie do skali podatkowej, podatek liniowy posiada jedną i niezmienną wartość procentową -19%. Wybór formy opodatkowania jako liniowej najczęściej jest dokonywany przez właścicieli najbardziej majętnych przedsiębiorstw, ponieważ stawka procentowa nie ulega ona zmianie wraz ze wzrostem uzyskiwanego dochodu. Dla tej formy opodatkowania również zachodzi obowiązek prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Podatek liniowy jako forma opodatkowania doskonale sprawdza się w przypadku osób, które:
Zgłoszenia opodatkowania w formie podatku liniowego można dokonać wraz z momentem rejestracji działalności gospodarczej na druku CEIDG-1.
Dopuszczalna jest zmiana dotychczasowej formy opodatkowania na podatek liniowy. W tym także przypadku najistotniejszy jest moment dokonania zmiany. Zmianę formy opodatkowania ze skali podatkowej i ryczałtu należy dokonać do 20 dnia następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca osiągnął przychód w aktualnym roku podatkowym. Osoby opłacające podatek w formie karty muszą tego dokonać w terminie do 20 stycznia. Służy do tego wniosek o zmianę wpisu w CEIDG lub pisemne oświadczenie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
Przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku podatkowym podlegają opodatkowaniu w formie podatku liniowego nie muszą składać żadnych dokumentów, jeżeli nadal chcą rozliczać podatek dochodowy przy stawce 19%.
Przy podatku liniowym ustawa również umożliwia dokonywanie wpłat na poczet zaliczek na podatek dochodowy na dwa sposoby: miesięczny lub kwartalny. Kwartalne opłacanie zaliczek przeznaczone jest wyłącznie dla małych podatników (sprzedaż w ciągu roku obrotowego nie przekroczyła 2 mln euro) i osób, które rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej.
Obliczoną wartość zaliczki należy wpłacić na indywidualny mikrorachunek podatkowy. Termin wpłaty przypada do 20 dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym. Kiedy 20 dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy (sobota, niedziela, święto), termin przesuwa się na kolejny dzień roboczy. Dokonywanie wpłat na zaliczki podatkowej nie wymaga składania jakichkolwiek deklaracji. Dopiero w zeznaniu rocznym składanym do właściwego urzędu skarbowego, weryfikowana jest należna wartość podatku w danym miesiącu z wpłaconą kwotą za dany okres.
Wybór formy opodatkowania w postaci skali podatkowej wiąże się z koniecznością złożenia do urzędu skarbowego zeznania rocznego na druku PIT-36L. Termin złożenia zeznania przypada na 30 kwietnia następnego roku.
Sposób obliczania podatku liniowego nie różni się znacząco od metody pozwalającej obliczyć wysokość podatku na zasadach ogólnych. Wskazujemy jak wykonać to w kilku krokach:
Zalety podatku liniowego:
Wady podatku linowego:
W przypadku niektórych przedsiębiorstw bardzo korzystne jest skorzystanie z możliwości ryczałtu. Ryczałt dedykowany jest wyłącznie dla osób fizycznych (również dla spółek cywilnych osób fizycznych oraz spółek jawnych osób fizycznych, które w roku poprzedzającym rok podatkowy:
Formy opodatkowania w postaci ryczałtu dedykowane są również dla osób, które otwierają działalność gospodarczą. Ryczałt nie jest przeznaczony dla każdego profilu działalności, katalog firm, które nie mogą rozliczać się w formie ryczałtu jest przestawiony w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Ryczałt opłacany jest od przychodu, czyli od równowartości wystawionych faktur. Przy wyborze ryczałtu jako formy opodatkowania należy uwzględnić brak możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodu. Ryczałt polecany jest w szczególności dla przedsiębiorstw, których profil działalności nie wiąże się z ponoszeniem kosztów. Stawka podatkowa nie jest równa dla wszystkich w danej branży, zależna jest od przedmiotu usługi.
W przypadku zryczałtowanego podatku od przychodów można wyróżnić aż 5 stawek podatku: 3%, 5,5%, 8,5%, 17% a także 20%. Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym określa w jakich rodzajach działalności należy zastosować daną stawkę podatku.
Ryczałt 3%:
Ryczałt 5,5%:
Ryczałt 8,5%:
Ryczałt 17%:
Ryczałt 20%:
Z ryczałtu jako formy opodatkowania powinny skorzystać osoby, które:
Zgłoszenia opodatkowania w formie ryczałtu można dokonać wraz z momentem rejestracji działalności gospodarczej na druku CEIDG-1.
Możliwa jest zmiana dotychczasowej formy opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjowanych. Najistotniejszy jest moment dokonania zmiany. Zmianę formy opodatkowania ze skali podatkowej albo podatku liniowego należy dokonać do 20 dnia następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca osiągnął przychód w aktualnym roku podatkowym. Opodatkowani w formie karty muszą tego dokonać w terminie do 20 stycznia. Służy do tego wniosek o zmianę wpisu w CEIDG lub pisemne oświadczenie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
Przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku podatkowym wybrali opłacanie podatków w formie ryczałtu nie muszą składać żadnych dokumentów, jeżeli nadal chcą pozostać przy rozliczaniu z urzędem skarbowym przy wykorzystaniu ryczałtu.
Przy ryczałcie ustawa również przewiduje dokonywanie wpłat na poczet zaliczek na podatek dochodowy na dwa sposoby: miesięczny lub kwartalny. Kwartalne opłacanie zaliczek przeznaczone jest wyłącznie dla podatników, których wartość przychodów nie jest większa od 25 000 euro.
Obliczoną wartość zaliczki należy wpłacić na indywidualny mikrorachunek podatkowy. Termin wpłaty przypada do 20 dnia miesiąca następującego po danym okresie rozliczeniowym. Kiedy 20 dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy (sobota, niedziela, święto), termin przesuwa się na kolejny dzień roboczy. Dokonywanie wpłat na zaliczki podatkowej nie wymaga składania jakichkolwiek deklaracji. Dopiero w zeznaniu rocznym składanym do właściwego urzędu skarbowego, weryfikowana jest należna wartość podatku w danym miesiącu z wpłaconą kwotą za dany okres.
Wybór formy opodatkowania w postaci skali podatkowej wiąże się z koniecznością złożenia do urzędu skarbowego zeznania rocznego na druku PIT-28.Termin złożenia zeznania za dany rok podatkowy przypada na 28 lutego następnego roku podatkowego.
Sposób obliczania wysokości podatku jest o wiele prostszy niż ma to miejsce w przypadku skali podatkowej lub podatku liniowego. Składa się trzech następujących etapów:
Zalety ryczałtu:
Wady ryczałtu:
Obowiązujące w Polsce formy opodatkowania przewidują możliwość skorzystania z karty podatkowej. Jej wybór wiąże się z brakiem konieczności prowadzenia ksiąg i wyliczania zaliczek na podatek dochodowy. Przedsiębiorca zobligowany jest do wystawiania faktur i rachunków dla klientów. Największą tej formy opodatkowania jest ograniczenie ilości profili przedsiębiorstw, które mogą z niej skorzystać.
Podjęcie decyzji o karcie jako formy opodatkowania musi wiązać się z przestrzeganiem kilku zasad:
Karta podatkowa jest dedykowana przede wszystkim dla osób, które:
Działalność opodatkowana kartą podatkową jest dedykowana dla branży usługowej i wytwórczo-usługowej. Prowadząc ją mogą osoby fizyczne na zasadach: jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej i wolnych zawodów.
Pełny spis działalności, które mogą skorzystać z tej zryczałtowanej formy opodatkowania wykazany jest w art. 23 ust. 1 w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Wymienione są tam m.in.: usługi rzemieślnicze, handel detaliczny: żywnością, napojami, wyrobami tytoniowymi i artykułami nieżywnościowymi, usługi gastronomiczne, działalność transportowa z jednym samochodem, usługi rozrywkowe, opieka nad dziećmi i osobami starszymi, korepetycje.
Dla tej formy opodatkowania nie przewidziano jednolitej stawki podatku. Jest ona ustalana wartościowo, corocznie przez urząd skarbowy. Na jej wartość wpływ posiadają przede wszystkim:
Podatnik opodatkowany kartą podatkową jest zobowiązany do:
Decyzję o wyborze karty można podjąć w momencie rozpoczęcia działalności, wskazując to w druku CEIDG-1 i dołączając formularz PIT-16. Jednak należy to zrobić przed rozpoczęciem działalności. Alternatywnie, mogą skorzystać z tego osoby, które już prowadzą działalność. Wówczas do 20 stycznia na formularzu PIT-16 należy wskazać kartę podatkową jako nową formę opodatkowania.
W przypadku karty, to naczelnik urzędu skarbowego określa, czy dana osoba może skorzystać z tej formy opodatkowania. W otrzymanej decyzji pozytywnej określana jest kwota podatku. Podatnik posiada możliwość złożenia rezygnacji w ciągu 14 dni, kiedy przedstawiona wartość jest dla niego zbyt wysoka.
W przypadku, gdy nie wyrazi na to zgody, wnioskodawca otrzymuje decyzję odmowną.
Pomimo ograniczonej ilości obowiązków wynikających z karty podatkowej, przedsiębiorcy nie są zwolnieni z:
Zalety karty podatkowej:
Wady karty podatkowej:
Karta podatkowa jest reprezentantem formy opodatkowania, która nie bierze pod uwagę wartości przychodu lub dochodu. Co miesięcz zachodzi konieczność opłacania podatku. Nie jest to zależne od uzyskanych przychodów. Nawet w miesiącu, kiedy nie było żadnego przychodu zachodzi konieczność jego uregulowania.
Rejestrujemy spółki zoo przez internet. Załatwiamy wszystkie formalności: umowę spółki, wszelkie deklarację i wpis w KRS. Otrzymasz działającą firmę bez zus. Płacisz tylko za księgowość!
Zamawiam Rejestracje Spółki 0.0 PLN