Zmiany w Nowym Ładzie dla Zarządzających Spółkami

02 grudnia 2021

Nowy Ład wprowadza dodatkowe obciążenia podatkowe. Przedsiębiorców martwi przede wszystkim dodatkowa składka zdrowotna 9%. Zostali nią objęci również członkowie zarządu i prokurenci.

Jednak wciąż jest możliwe całkowite niepłacenie ZUS oraz składki zdrowotnej przez zastosowanie:

  • Umowy o dzieło
  • Powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki (wynagrodzenie wspólników)
  • Wypłata dywidendy
  • Brak wypłat
  • Delegacje
  • Koszty reprezentacji

Umową o dzieło może być objęte każde działanie, które ma konkretny i jasno zdefiniowany rezultat, np: postawienie płotu wokół budynku, napisanie artykułu, zrobienie projektu, wzniesienie budynku.Ten typ umowy opodatkowany jest skalą 17-32% bez składek. Umożliwia również zastosowanie podniesionych kosztów uzyskania przychodu 50% jeśli dzieło ma charakter twórczy (prawa autorskie).

Powtarzające się świadczenia niepieniężne na rzecz spółki muszą zostać zapisane w umowie spółki i nie jest możliwe zrobienie tego przez s24. Jedyną możliwością jest zmiana umowy spółki u notariusza. Ten typ umowy opodatkowany jest skalą 17-32% bez składek.

Wypłata dywidendy jest stosunkowo droga fiskalnie i występuje w niej podwójne opodatkowanie CIT + PIT 19%(od zysków kapitałowych). W sumie około 26% podatku bez ZUS i składki zdrowotnej. Jest to i tak znacznie taniej niż drugi próg podatkowy, a obecnie praktycznie równe JDG na podatku liniowy (podatek liniowy 19% + 4,9% zdrowotnej).

Brak Wypłat. Spółka opodatkowana jest niskim podatkiem CIT 9%, a osoba fizyczna 17-32% dlatego też wypłata wynagrodzenia nie zawsze jest najtańszym fiskalnie rozwiązaniem. Pieniądze spółki można przeznaczyć na zakup komputera, telefonu, samochodu i innych niezbędnych narzędzi potrzebnych do prowadzenia działalności. Natomiast zasadne jest niewielkie wynagrodzenie na potrzeby osobiste, które nie mogą zostać nabyte przez spółkę.

Delegacje wciąż pozostają nieopodatkowane PIT, a stanowią koszt spółki. Zwrot za kilometrówkę lub dietę.

Koszty reprezentacji, które wynikają ze spotkań z klientami (np. usługi gastronomiczne i noclegowe), mogą być czasami kwestionowane przez US. Jednak nawet jeśli US zakwestionuje zaksięgowanie tego jako koszt podatkowy, pieniądze legalnie znikają z konta spółki. W efekcie wydana kwota na tego typu wydatki stanowi NKUP i jest opodatkowana 9% CIT, a nie PIT 17% jest to więc i tak bardzo korzystne rozwiązanie.

Szczegóły: https://biz.legalis.pl/koszty-reprezentacji-firmy-w-orzecznictwie-i-interpretacjach/

Poprzednie wpisy

Przekształcenie firmy czy rejestracja nowej spółki?
Biuro Rachunkowe Cennik 2024
Zmiany w Nowym Ładzie dla Zarządzających Spółkami
Nowy Polski Ład zatwierdzony
Spółka z o.o. ostatnią ochroną przed składkami ZUS.
Nowy Polski Ład - wyższe podatki.

Skontaktuj się z biurem rachunkowym TaxShield!

W celu rozpoczęcia działalności w formie Sp. z o.o. skontaktuj się z nami. Każdego miesiąca tracisz tysiące złotych przez nieoptymalny sposób działania. Zadzwoń. Udzielimy Tobie wszystkich informacji.

Dzwonie: +48-531-331-479